A&G AutoSerwis

Aktualności

Wesołych Świąt Wielkanocnych

Wszystkim naszym Klientom i Partnerom życzymy zdrowych i spokojnych Świąt Wielkanocnych i Mokrego Dyngusa.
Aby cieszyć się tymi dniami informujemy, że w dniach 08 kwietnia 2023 - 10 kwietnia 2023 warsztat będzie nieczynny!

Kiedy zmienić opony na letnie?

Zbliża się wiosna, a wraz z nią przyszedł moment na zmianę opon na letnie. Jest to absolutna konieczność, jeśli chcesz sobie zapewnić bezpieczeństwo podczas jazdy. Opony zimowe mogą w takich warunkach stracić szybko przyczepność, a stąd już niedaleko do wypadku. Warto więc tego dopilnować.

Zmiana opon na letnie powinna być zależna wyłącznie od warunków panujących na drodze. Należy pamiętać, iż miękkie, zimowe opony, które świetnie sprawują się zimą, w temperaturze powyżej 7 stopni Celsjusza bardzo szybko się zużywają i nie są dostosowane do szybkiej jazdy w warunkach letnich.

Kiedy zmieniać opony?

W okresie poprzedzającym zmianę opon na letnie, pogoda jest zazwyczaj bardzo zmienna. Czasem pada śnieg, a są dni kiedy słonko grzeje i temperatura potrafi być nie wiele niższa, niż latem. Nie łatwo jest więc dobrać odpowiedni moment wymiany. Producenci opon przestrzegają, że letnie ogumienie traci swoje właściwości poniżej 7 stopni. Nawet, gdy w dzień panuje ciepło, to w nocy, czy nad ranem, temperatura często jest bliska zera, albo nawet ujemna. W związku z tym, nawet, jeśli w południe temperatura przekroczy 7 stopni, to nie znaczy, że czas zmienić opony. Ryzyko jest zbyt duże. Generalna zasada jest taka, że opony zimowe lepiej zmienić wcześniej, a letnie później. Przy okazji unikniesz tłoku w warsztatach, który zaczyna się wraz z pierwszymi oznakami wiosny. Po co tracić czas i cierpliwość, skoro możesz tego uniknąć? Poczekaj, aż temperatury plusowe się ustabilizują i udaj się do mechanika wtedy – bez zbędnych kolejek.

Lepiej odczekać dłużej

Mówi się, że opony zimowe bardzo szybko się zużywają w temperaturze powyżej 7 stopni. Nie popadajmy jednak w przesadę – zmiana tydzień, czy dwa później, nie wpłynie istotnie na ich zużycie przy małym przebiegu, a przynajmniej zdobędziesz pewność, że dobrze robisz. Lepiej zaczekać, aż w kwietniu przyjdzie ostatnie ochłodzenie, a dopiero po nim prawdziwa wiosenna pogoda. Pamiętaj jednak, aby śledzić prognozę – jeśli w najbliższym czasie nie zapowiadają chłodniejszych dni, możesz spokojnie zmienić opony na letnie. Zazwyczaj jest to koniec kwietnia lub początek maja.

Postaw na opony w odpowiedniej kondycji

Kiedy dojdzie już do zmiany ogumienia, należy pamiętać o kilku zasadach. Opony letnie, które zakładasz do samochodu, powinny być w dobrym stanie. Minimalna wysokość bieżnika to 1,6mm – jeśli będzie zbyt mocno zużyty, to opona nie będzie się dobrze trzymać nawierzchni. Zwiększy się droga hamowania, a wraz z nią wzrośnie ryzyko wpadnięcia w poślizg na warstwie wody. Jeśli się na tym nie znasz, zgłoś się do profesjonalnego serwisu, w którym specjaliści dokonają wymiany.

Zmiana opon to konieczna czynność, której musisz dokonać dwa razy w roku. O ile w przypadku „zimowek” lepiej być przezornym i założyć je przy pierwszych oznakach zimy, to z letnim ogumieniem powinno się poczekać dłużej. Niestety, zima w polskich warunkach lubi długo się utrzymywać i często wraca, mimo wszechobecnej wiosny. Zanim się więc zdecydujesz na ten krok, upewnij się, że to już odpowiedni moment. Tylko tak zapewnisz sobie komfortową i bezpieczną jazdę.

Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku

Wszystkim naszym Klientom i Partnerom życzymy zdrowych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia oraz Szczęśliwego Nowego Roku 2021.
Aby cieszyć się tymi dniami informujemy, że w dniach 24 grudnia 2020 - 3 stycznia 2020 warsztat będzie nieczynny.

Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku

Wszystkim naszym Klientom i Partnerom życzymy zdrowych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia oraz Szczęśliwego Nowego Roku 2020.
Aby cieszyć się tymi dniami informujemy, że w dniach 21 grudnia 2019 - 6 stycznia 2020 warsztat będzie nieczynny.

Wielka Majówka!!!

Kiedy zbliża się taki fajny czas, kiedy wszyscy przygotowali już swoje samochody do "Majówki" i dzielnie ruszają na Wielkie Grillowanie także i my robimy sobie wolne.
29 KWIETNIA - 05 MAJA - NIECZYNNE!!!.

Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku

Wszystkim naszym Klientom i Partnerom życzymy zdrowych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia oraz Szczęśliwego Nowego Roku 2019.
Aby cieszyć się tymi dniami informujemy, że w dniach 22 grudnia 2018 - 7 stycznia 2019 warsztat będzie nieczynny.

Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku

Wszystkim naszym Klientom i Partnerom życzymy zdrowych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia oraz Szczęśliwego Nowego Roku 2018.
Aby cieszyć się tymi dniami informujemy, że w dniach 27 - 30 grudnia 2017 warsztat będzie nieczynny.

Dłuuuuuggggii Weekend!!!

Kolejny raz przegrywamy z Waszymi potrzebami ... Wielkie Grillowanie czas zacząć!!!
16 CZERWCA - NIECZYNNE!!!.

Wielka Majówka!!!

Kiedy zbliża się taki fajny czas, kiedy wszyscy przygotowali już swoje samochody do "Majówki" i dzielnie ruszają na Wielkie Grillowanie także i my robimy sobie wolne.
02 MAJA - NIECZYNNE!!!.

Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku

Wszystkim naszym Klientom i Partnerom życzymy zdrowych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia oraz Szczęśliwego Nowego Roku 2017.
Aby cieszyć się tymi dniami informujemy, że w dniach 27 - 30 grudnia 2016 warsztat będzie nieczynny.

Partner portalu Motointegrator.pl

Zostaliśmy Partnerem Motointegratora!
Możesz przejść na naszą stronę w portalu i zagłosować. Z góry dziękujęmy!

Czy warto zmieniać opony na zimowe?

Co zrobić z kwestią wymiany opon na zimowe. Żyjemy w kraju, który leży w strefie klimatu umiarkowanego ciepłego przejściowego (a dodatkowo, w wyższych partiach Sudetów i Karpat występuje klimat górski). Tym samym, nieobce nam są zjawiska bardzo mroźnych i śnieżnych zim.

Czy dlatego tak ważne jest korzystanie z odpowiedniego rodzaju opon? Zdecydowanie tak! Opony zdają się najmniej zaawansowanym elementem naszych aut. Rzeczywistość jest zupełnie inna. Pole powierzchni styku opony z drogą jest, można powiedzieć, mikroskopijne - mniejsze niż szkolny zeszyt w formacie A5. Na oponie spoczywa ogromna odpowiedzialność.

Opony zimowe "zbudowane" są z innej mieszanki gumy niż letnie, a także mają inny system bieżnika. Ten jest przygotowany do kontaktu z lodem, śniegiem oraz błotem pośniegowym. Musi odpowiednio odprowadzać wilgoć, oraz w miarę możliwości "łapać" przyczepność na oblodzonej nawierzchni. Popularna opona "całoroczna" czy też - o zgrozo! - opona letnia, nie sprawdzi się zupełnie w warunkach zimowych.

Pamiętajmy również, że tylko dobrej jakości opona utrzymana w odpowiedniej kondycji - co tyczy się także ciśnienia, może poprawnie współpracować z samochodem oraz odpowiednio go wspierać. Oprócz tego, trzeba pamiętać o tym, że w samochodach z napędem FWD lub RWD pary opon (na oś) powinny mieć tę samą charakterystykę (czyli taki sam bieżnik i ten sam stopień zużycia). W samochodach AWD (4x4) wszystkie 4 opony powinny być takie same.

Apelujemy więc - PAMIĘTAJMY O OPONACH!